piatok 13. júla 2007
List pána Levického
Začiatkom mája 2006 sme nakrúcali ročníkový film študenta Ateliéru kamery a fotografie VŠMU Štefana Bučka s názvom List pána Levického. Hlavné postavy hrali dvaja mladí a nádejní herci: Juliana Johanidesová, vnučka spisovateľa Jána Johanidesa a dcéra slovenského režiséra Juraja Johanidesa a Přemysl Boublík, toho času jedna z postáv seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Postavu pána Levického prijal pán František Kovár. Nakrúcali sme tri dni, na hrade
Červený kameň, v kaštieli v Močenku, pri Dóme sv. Martina, a na poliach za penziónom Kamila v Čiernej vode. Film bol nakrúcaný na 16 mm, vo výsledku má 8 minút. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhali a držali palce.
Šimijé
Film Šimijé v dobe svojho vzniku rozprúdil nejednu debatu, nielen na pôde VŠMU, ale aj vo virtuálnom priestore. Používa vulgárny a hrubý jazyk, neslušné výrazy, priamo cituje slovenskú hip-hopovú scénu a dohromady nie je o ničom inom ako o typovi, ktorý sa cez telefón poháda s frajerkou, potom ide von a tam ho zotrú podobní machri ako si myslí, že je sám. O filme Šimijé sa už popísalo mnoho. A to je dobre. Nič viac, nič menej. :-)
Nakrúcal sa dva dni, v podchode na Trnavskom mýte, v byte študenta zvukovej skladby a v byte jedného z členov kapely Lavagance. Hlavnej úlohy sa zhostil Csongor Kassay a otca jeho milej si zahral Stano Dančiak. Za réžiu filmu Šimijé dostala režisérka Mariana Čengel - Solčanská naozaj veľkú pochvalu, najvyššie známky na ročníkových skúškach a Cenu poroty na Azyl 2006. Ďakujeme.
Monštrancia
Film Monštrancia je ročníkovým filmom Mariany Čengel - Solčanskej a bakalárskym filmom študenta kamery Marina Žiarana a bakalárskym filmom študenta Zvukovej skladby Mateja Hlaváča. Bol nakrúcaný na 35 mm v lokáciách Brno, Poniky, Šaľa a Hronský Beňadik. Je to dobovo ladený krátky film o hĺbke významu dogmy a jej moci nad ľuďmi. Hlavné postavy hrajú Milan Bahúl, Ivan Palúch a mladučká, vtedy iba štrnásťročná študentka gymnázia Ivana Režová. Z celého srdca ďakujeme bratom Kapucínom z Poník za dovolenie nakrúcať v interiéroch farského kostola v Ponikoch a za úžasnú praženicu a za požehnanie. Ďakujeme bratom Palotínom z Hronského Beňadiku za nezabudnuteľné chvíle u nich, za blahosklonnosť a pochopenie študentskej nátury. Ďakujeme Martinovi Šulíkovi za pedagogické vedenie a za všetko. Film je jedným z najúspečnejčích hraných filmov v produkcii VŠMU. Film bol uvedený v oficiálnom programe MFF ART FILM Trenčianske Teplice 2006 v sekcii "Na ceste". Do dnešného dňa dostal nasledovné ocenenia:
- Špeciálna cena poroty. ÁČKO 2006. Medzinárodný filmový festival študentských
- Špeciálna cena poroty. ÁČKO 2006. Medzinárodný filmový festival študentských
filmov
- Cena za najlepšiu kameru. ÁČKO 2006. Medzinárodný filmový festival
- Cena za najlepšiu kameru. ÁČKO 2006. Medzinárodný filmový festival
študentských filmov.
- 1. miesto v kategórii Filmy študentov filmových škôl. CINEAMA 2006
- Bronzová medaila. UNICA 2006 KOREA, svetová organizácia filmových a video
- Bronzová medaila. UNICA 2006 KOREA, svetová organizácia filmových a video
tvorcov pod UNESCO
- Special prize of the cultural centre director 47. Brňenská šestnáctka.
Mezinárodní výběrová soutěž nekomerčních krátkých filmu
- Diplom. 34th Festival of Nations, Ebensee, Austria 2006
Oni nie sú tvoj muž
Krátky študentský film s názvom Oni nie sú tvoj muž, je adaptáciou na poviedku svetoznámeho spisovateľa Raymonda Carvera a je zadaním Ateliéru filmovej a televíznej réžie na VŠMU v Bratislave na tému "adaptácia". Film sme nakrúcali v prvých jarných dňoch roku 2005 v jednom prenajatom dvojizbovom byte na Kramároch a v Studio Cafe Club na Laurinskej. Hlavné postavy hrali slovenskí herci Roman Luknár a Lucia Gažiová. Film hovorí o nezamestnanom mužovi, ktorý je frustrovaný vlastnou bezmocnosťou a tým, že živiteľom rodiny sa stala manželka. Vlastnú neschopnosť si ventiluje tým, že sa upriami na nejestvujúci problém - manželkinu nadváha. Psychickým nátlakom sa usiluje prinútiť manželku, aby pociťovala svoje telo ako komplex menejcennosti. Pôvodný text je neuveriteľne krehký, napísaný citlivo, s obrovskou mierou empatie k hlavným postavám. Náš študentský film sa pokúša uchopiť aspoň časť podstaty geniálnej Carverovej poviedky, jej atmosféry a významu.
Ábelov čierny pes
V máji 2007 sme nakrúcali stredometrážny film Ábelov čierny pes. Bol to projekt, aký doteraz na pôde producenta - Vysokej školy múzických umení - nemá obdoby. Predovšetkým preto, lebo sme ho nakrúcali nielen mimo našej krásavice na Dunaji, ale aj mimo drahej to vlasti. Vybrali sme sa do Rumunska, presnejšie do českých dedín v rumunskom Banáte, ktoré pred dvesto rokmi osídlili vysťahovalci z Čiech, hľadajúc prácu a lepšie živobytie. Dnes, po vyše roku, môžem povedať, že odísť nakrúcať bakalársky polhodinový film do Rumunska bola najlepšia vec, aká sa nám mohla prihodiť. Okrem toho, že sme našli lokáciu, akej na Slovensku niet, našli sme iných ľudí, čistých, rýdzich, akoby umiesených z akéhosi starého cesta podľa dávno zabudnutého receptu, pracovitých a krásnych. Vycestovali sme v dvoch skupinách v zložení režisér, asistent réžie, producent, asistent produkcie, kameraman, asistent kamery, osvetľovači, grip, stavby, maskér, rekvizitár, kostymér, zdravotník, šoféri a piati herci. Strávili sme v Rumunsku osemnásť nezabudnuteľných dní.
Vysoká škola múzických umení nám dala na cestu dvadsaťtisíc korún, hoci prezentovaný a katedrou réžie schválený rozpočet bol pol milióna slovenských korún. Napokon sme tieto peniaze v plnej výške dostali od grantového systému MKSR, ale nikdy nezabudneme na pocit, keď nás alma mater vyslala nakrúcať bakalársky film s hotovosťou objemu priemernej mzdy občana Slovenskej republiky. Čo už, situácia na našom školskom filmovom nebi je všeobecne známa. Všetky ostatné peniaze sme si zohnali sami. Úspešne sme oslovili koproducenta, Českú televíziu, ktorá prispela sumou pol milióna českých korún. Okrem toho sme do projektu vložili vlastných dvestotisíc slovenských korún, ktoré už nikdy neuvidíme, ale prežijeme to. Všetko dobre dopadlo, film sme nakrútili, odpremiérovali na MFF Bratislava v Decembri 2006 a do dnešného dňa zinkasoval cenu Kodak za najlepší hraný film na Áčku 2007, prvé miesto na celoštátnej súťaži Cineama 2007 a Tvorivú prémiu Literárneho fondu na výročnom udeľovaní cien IGRIC 2007. Zatiaľ.
Sme radi, že sme mohli nakrúcať s vynikajúcim slovenským hercom Ivanom Palúchom, ktorý od nás nevzal ani korunu, bol úžasný v každej jednej sekunde, na pľaci aj mimo, milujeme ho a budeme ho ctiť po všetky dni života, nášho aj jeho. Ďakujeme aj Pavlovi Liškovi a jeho manželke. Bolo nám s nimi krásne a veríme, že sa pri spoločnom projekte zídeme opäť. Ďakujeme kameramanovi Petrovi Bencsíkovi. Benjo vošiel do projektu mesiac pred realizáciou, keď nás nechal v štychu Martin Žiaran, ktorý tri dni pred obhliadkami projekt vzdal. Nebyť Benja, film by nikdy nevznikol. Je to neuveriteľne talentovaný a dobrý, dobrý, dobrý človek.
Film Ábelov čierny pes sa stal zlomovým pre mnohých z hlavných tvorcov. Naučil nás zodpovednosti, prinútil nás pracovať v ťažkých podmienkach, zvládnuť stresové situácie ďaleko od domova, komunikovať s inou kultúrou, naučil nás tolerantnosti voči kolegom, dennodenne prítomným.
Sme hlboko presvedčení o tom, že nikto, kto neskúsil nakrúcanie filmu mimo domova, kto nebol "mimo" realitu, na pľaci z ktorého sa nedá ujsť, si nevie predstaviť akým magickým procesom vzniká film. Sme hlboko vďační za každého diváka. Zostávame s vďakou, pokorou a úctou a s veľkým Pánboh zaplať všetkým ktorí prispeli, materiálne alebo duchovne k vzniku filmu Ábelov čierny pes.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)